moduł fakultatywny nieprzypisany do planu studiów
STRATEGICZNE OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
STRATEGICZNE OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO


Kod przedmiotu:
Formuła przedmiotu: wykład
Typ przedmiotu: fakultatywny
Semestr(y): zimowy
Liczba punktów ECTS: 1
Liczba godzin w semestrze: studia stacjonarne - 15, niestacjonarne - 10
Język nauczania: polski
Wykładowca: dr Witold Wołoszyn - Zakład Ochrony Środowiska
Wymagania wstępne: znajomość podstaw prawa ochrony środowiska
Cel nauczania: Poznanie sposobów uwzględniania zagadnień przyrodniczych oraz związanych z ideą zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji strategicznych oraz tworzenia dokumentów o charakterze strategicznym (polityki, plany, programy). Poznanie podstaw opracowywania, a także weryfikowania „prognoz oddziaływania na środowisko”. Opracowywanie wybranych zagadnień na potrzeby prognoz oddziaływania na środowisko, w tym identyfikacja i analiza znaczących oddziaływań. Poznanie i praktyczne zastosowanie kryteriów weryfikacji prognoz oddziaływania na środowisko.
Program nauczania: Definicja pojęcia „strategiczna ocena oddziaływania na środowisko” (SOOŚ). Rozwój koncepcji SOOŚ na świecie i w Polsce. Zakres stosowania oraz wymagania prawne. Proces i procedura SOOŚ. Prognoza oddziaływania na środowisko: zakres, metodyka sporządzania. SOOŚ w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Praktyka w Unii Europejskiej oraz w Polsce (poziom krajowy, wojewódzki, lokalny). Identyfikacja i analiza rozwiązań alternatywnych jako jedno z kluczowych zadań w ramach procedury ocennej. Natura 2000 w procedurze ocen strategicznych. Udział społeczeństwa. Źródła danych i informacji na potrzeby SOOŚ.
Metody i formy oceny pracy studenta: kolokwium na ocenę
Zalecane lektury i materiały pomocnicze: Korzeniak G. (red.), 1998: Prognozowanie skutków przyrodniczych planu zagospodarowania przestrzennego. Poradnik metodyczny. IGPiK – Oddział Kraków; Lenart W., 2002: Zakres informacji przyrodniczych na potrzeby Ocen Oddziaływania na Środowisko. EkoKonsult, Gdańsk; Kowalczyk R., Szulczewska B., 2002: Strategiczne oceny oddziaływania na środowisko do planów zagospodarowania przestrzennego. EkoKonsult, Gdańsk; Kowalczyk R, Starzewska-Sikorska A., 2003: Strategiczne oceny oddziaływania na środowisko w układach sektorowych. EkoKonsult, Gdańsk; Kwartalnik „Problemy ocen środowiskowych”.
Uwagi: